Close
Type at least 1 character to search
Powrót na górę

INNER FREEDOM _ Dominik Jan Gralak _24.04.2022

Wystawa „my inner Freedom” Dominika Jana Gralaka, to jego pierwsza wystawa indywidualna w przestrzeniach Niegalerii. Wystawa składa się z dwóch cykli prac malarskich. „Znaki” oraz „Freedom”.
„Znaki” to zbiór prac malarskich Dominika Jana Gralaka, które powstały w okresie ostatnich trzech lat. Na obrazach, które można będzie zobaczyć na wystawie wśród znaków można odnaleźć odniesienia do ważnych, często bardzo aktualnych wydarzeń z kraju i ze świata, które miały znaczący wpływ na artystę. Wśród prac
znajdą się także takie, które odnoszą się wyłącznie do indywidualnych silnych przeżyć autora. „Matka z Synem” czy „Moja Madonna” przedstawiają próbę infantylizacji obserwowanej bliskiej rzeczywistości. Obrazy prezentowane na wystawie stanowią wstęp do dalszych podróży w głąb poszukiwań artysty. Proste narzędzia, podstawowe palety kolorystyczne tylko pozornie upraszczają przekaz.
„Freedom” Cykl obrazów oddający wewnętrzne dążenie do wolności. Poszukiwanie drogi życiowej ukrytej w geście, przestrzeniach i swobodzie. Tematyce obrazów towarzyszy brak wyeksponowanego motywu czy treści obrazu. Artysta świadomie posługuje się wypowiedzią semiotyczną. Oglądając obrazy Dominika Jana można odczytać emocje jakie towarzyszyły artyście. Obrazy cyklu „Freedom” przedstawiają jak pierwotna „radość tworzenia” zamieniła się w nieskończoną „wolność”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 24 czerwca o godzinie 19.00. Wystawie będą towarzyszyć autorskie improwizacje muzyczne Dominika Jana Gralaka.
Podczas wernisażu będzie możliwość zakupu prac.
Wystawa czynna będzie do 13.07.2022,
BIO:
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W swojej pracy artystycznej główny nacisk stawia na malarstwo i fotografię, w tym fotografię analogową. Jako artysta związany od lat ze sportem, jest autorem artykułów w magazynach branżowych i współautorem filmów o tematyce surfingowej. Jest pomysłodawcą i inicjatorem projektu artystycznego „Pura Vida”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Czyste Życie”.
Artysta na co dzień pracuje i tworzy w swojej warszawskiej pracowni w Prześwicie. Tam też prowadzi warsztaty plastyczne oraz fotograficzne, które mają na celu przełamanie barier jakie towarzyszą każdemu artyście na początku drogi twórczej. Podczas zajęć skupia się głównie na zapewnieniu warunków do swobodnej pracy twórczej i na przedstawieniu wielu rożnych technik. Wierzy, że zarówno malarstwo, rysunek czy fotografia to bardzo proste formy wypowiedzi artystycznej i każdy może odnaleźć swój sposób jej wyrażania.
„Dominik Gralak tworzy ekspresyjne obrazy abstrakcyjne, w których można się doszukać motywów figuratywnych nawiązujących do tradycji sztuk pierwotnych, jaskiniowych. Jego prace mają charakter spontaniczny i intuicyjny, istotne jest eksperymentowanie z
powierzchnią płótna poprzez zwielokrotnianie warstw nakładanej farby oraz doklejanie małoformatowych szkiców. Dominik Gralak inspiruje się własnym doświadczeniem surfera i kontaktu z żywiołami natury.”
mgr Sylwia Mucha, asystent pracowni Malarstwa profesor Anny Marii Kramm
Post a Comment